הטיפול בעור היבש

 
 
הטיפול בעור היבש - מאמר

נכתב ע"י חגית קמחי, קוסמטיקאית מוסמכת ודרמתרפיסטית (מטפלת בעור)

מהו עור יבש:
בניגוד לעור תקין ומאוזן, שהוא רך וחלק, עור יבש הוא מחוספס, חסר גמישות וחסר ברק.
ראשית נפריח שלושה מיתוסים שנקשרו בעור היבש:
-רבים מיחסים בטעות אודם וקילוף העור שבין הגבות ובצדי האף לעור יבש. תופעה זו
נובעת דווקא מהפרשת יתר של שומן מבלוטות החלב והיא מכונה סבוריאה (הטיפול בה
שונה לחלוטין, ראו מאמר שלי בנושא).
-שתייה מרובה של מים ליום היא טובה לגוף, אך איננה משפרת את לחות העור ולא תטפל
בעור יבש. העור היבש אינו תוצאה של חוסר מים, אלא תוצאה של איבוד המים ע"י העור.
-עור יבש אינו הגורם לקמטים, הוא מדגיש אותם, אך אינו הגורם המחולל (ראה הרחבה
בהמשך).

הגורמים לעור היבש:
גורמים רבים אחראים ליובש יתר של העור – איבוד לחות טבעית של העור: גנטיקה, הזדקנות העור, רחיצת יתר של העור במים וסבון, חשיפה לשמש, אקלים (אוויר מדברי חם גורם ליובש העור, אך באותה מידה מאבד העור מלחותו בהיותו חשוף למשבי רוח חורפיים קרים, האוויר בחורף הוא יבש יותר). יובש ולחות בבית ובמקום העבודה (שהות ממושכת בחדרים ממוזגים או מחוממים יתר על המידה ללא הוספת לחות לאוויר).
יחד עם זאת, עור יבש הוא יותר מסתם "חוסר לחות", והוספת עוד ועוד לחות לעור לא תהווה את הפתרון לבעיה. היובש בעור קשור בשתי רמות בעור, האפידרמיס (השכבה החיצונית) והדרמיס (השכבה האמצעית של העור).
האפידרמיס כולל תאי עור המוחזקים יחד באמצעות חומר בין-תאי, המתפקד כ"דבק". חומר זה עוזר לעור למנוע אובדן מים החוצה, וכן יוצר הופעה חלקה (ולא מחוספסת) של עור בריא. האפידרמיס מכיל גם שומנים, המונעים אידוי ומספקים סיכה לעור. כאשר יש ירידה במרכיבים האלה, העור נראה מחוספס, מופיעים קמטוטים, הקיימים מודגשים) וקיימת תחושה מתוחה ולא-נוחה. גם ברמת הדרמיס קיים חומר הבין תאי, הנקרא מטריקס, הפוחת בכמותו או ניזוק. המטריקס מכיל מרכיבים ששומרים על תאי העור ללא פגע, חלקים ובריאים, וכן חומרים האוגרים לחות. בין המרכיבים האלה: קולגן, אלסטין, חומצה הילורונית ועוד.
הטיפול בעור היבש:
המפתח לטיפול בעור יבש הוא שמירה מתמדת על לחותו, כלומר צמצום ומניעת איבוד הלחות. נמנה להלן את הפעולות שיעזרו לנו בטיפול נכון בעור היבש.

א. שימוש במוצרי קוסמטיקה המכילים מרכיבים הנמצאים בחומר הבין תאי (בדרמיס), המסייעים לו לשמר לחות ולייצב את הקומפלקס הבין תאי. יש להדגיש, שאף אחד מהמרכיבים בחומרים הקוסמטיים אינו משפיע השפעה קבועה על העור, או משנה את העור. אולם הם שומרים על העור, כל עוד הם קיימים עליו, ומונעים יובש וחוסר נוחות. בנוסף הם שומרים על החומר הבין תאי, הטבעי, לבל ייפגע, ובכך תורמים במניעת גירוי בעומק העור ובשמירה מחדירה של חיידקים. גם מערכת החיסון של העור מתפקדת טוב יותר כאשר שכבות תאי האפידרמיס הנן לחות מספיק וללא פגע.

ב. כדי להפחית נזק למטריקס, צריך להימנע משימוש במוצרי טיפוח מייבשים כמו סבונים ודטרגנטים מייבשים עם מרכיבים מגרים. המוצרים הבעייתיים הללו יכולים להפריע לשכבה החיצונית של העור מלהגן על השכבות הפנימיות, להרוס את המטריקס הבין תאי ולבסוף לגרום לעור מחוספס ונוקשה.

ג. שיפור התחלופה של תאי העור (פילינג) - מחזור החיים של תא עור רגיל הוא כ-28 יום, משלב היווצרותו בשכבת התאים הבסיסית באפידרמיס ועד להגעתו לשכבה הקרנית (החיצונית ביותר), משם הוא נושר. בעור יבש התאים מתקשים לנשור והשכבות הנבנות של תאי עור מתים יכולות לתת לעור מירקם ומראה מחוספסים ולא בריאים. תכשיר מקלף טוב, עם PH מתאים כמו AHA (חומצה אלפא הידרוקסית: למשל, גליקולית או לקטית) או בטא הידרוקסי (סליצילית) יכולות לעזור בטיפול בבעיה הזאת.

ד. עור מזדקן גם הוא גורם ליובש, בשל הירידה החדה ברמות האסטרוגן. בהשפעת הירידה באסטרוגן, העור הופך דק יותר וכמות בלוטות השומן התת עוריות - פוחתת (השומן מהווה חלק משכבת ההגנה של העור). בבעיה זו ניתן לטפל בתחליפי הורמונים. כמובן שההחלטה על נטילת תחליפי הורמונים היא החלטה התלויה בגורמים רבים, וצריכה להיעשות בייעוץ עם רופא.

ה. קיימת תמימות דעים בין רופאי העור שרחיצה אחת או שתיים ליום של עור הפנים מספיקות. לא רצוי להשתמש בנוזלי ניקוי Cleanser המכילים אלכוהול. האלכוהול ממיס את שומני העור שתפקידם לשמש כקרם לחות טבעי. יש להשתמש רק ב-Cleanser עדין. ולא לשפשף מדי את העור. יש להימנע משהייה באמבטיה, ג'קוזי, או מקלחות ארוכות, שמייבשות את העור.


ו. שימוש במקדם הגנה והימנעות מחשיפה לשמש חיוניים לעור בריא. לנזקי השמש יש תפקיד מרכזי בגרימת היובש בעור, בכל עונות השנה. עור לא מוגן יוצר נזק לשכבה החיצונית של העור וכך תאי העור נצמדים בצורה חלשה ולא טובה זה לזה. התוצאה היא שפני השטח של העור החדש שנוצר פגומים ולא בריאים. נזק מהשמש הורס גם את המטריקס הבין תאי. קרני השמש פוגעות בסיבי הקולגן והאלסטין. בכל יום בשנה, אם יש אור שמש (גם אם לא ישיר) העור חשוף לנזק.

ז. מריחת קרם לחות המכיל נוגדי חמצון, גורמים קושרי לחות וגורמים אנטי דלקתיים. יש לחדש את קרם הלחות אם העור "דורש". זה כדאי, וניתן למרוח לחות מספר פעמים ביום.

ח. להימנע או לצמצם משמעותית חשיפה עקבית לסביבה יבשה, מזג אוויר קר, ומזג אוויר יבש. כדאי להשתמש במפזר לחות (משחרר לחות לאוויר החדר). תכולת לחות נמוכה באוויר היא גורם משמעותי ליובש העור.

האם עור יבש גורם לקמטים?

קמטים הם חריצים שנחרטו בעור מגורמים חיצוניים (נזק מהשמש וזיהום) ומגורמים פנימיים (שינויים גנטיים, תנועות של שרירי הפנים, אבדן אסטרוגן וירידה בכמות השומן בעור). עור יבש אינו גורם לקמטים. קרמי לחות אינם מפחיתים או מעלימים קמטים. השפעתו של קרם הלחות מוגבלת לשיפור זמני של מראה העור כל עוד הקרם קיים. זהו אמנם שיפור מבורך, והעור עליו מרחנו קרם לחות נראה מטופח יותר. אולם קרם הלחות איננו מחולל שינוי קבוע בעור ואיננו קשור בהעלמת קמטים. תפקידו של קרם הלחות הוא לסייע לעור לשמר את הלחות שהוא מכיל (ולא להחדיר לחות, או "להעניק" לחות) ולסייע למנוע אידוי נוזלים מהעור החוצה.

אז מדוע כה הרבה אנשים משוכנעים שעור יבש גורם לקמטים? מעבר למיתוס שמקורו בפרסומות, ישנו גורם נוסף התורם לאמונה זאת: עור יבש באמת נראה יותר מקומט, ועור מקומט נראה טוב יותר לאחר מריחת קרם לחות. נשים עם עור שמן נראות ונחשבות כבעלות פחות קמטים, אבל זה בשל העובדה שיש