סבוריאה והטיפול בה

 
סבוריאה (Seborrhea, Seborrheic Dermatitis ) והטיפול בה - מאמר
נכתב ע"י חגית קמחי, קוסמטיקאית מוסמכת ודרמתרפיסטית (מטפלת בעור)

מהי סבוריאה:
סבוריאה היא דלקת בעור הגורמת ליצירה והפרשה מוגברת של חומר שומני מבלוטות החלב של העור. שומניות היתר מתבטאת בעיקר באזורי העור שבהם יש ריכוז גבוה של בלוטות חלב (בצדי האף, בין הגבות, בעור הקרקפת, בקדמת החזה ובמרכז הגב בין השכמות). לעיתים האודם של העור בקרקפת מתפשט גם למצח העליון ליד קו השיער. בחלק מהאנשים מופיעים באזורים אלו שטחי עור אדומים מכוסים בקשקש (צברי תאים מתים של העור). הסבוריאה גורמת להפרעה אסתטית, כמות הגדולה של קשקשים הנושרים על הבגדים וגרד הגורם לאי נוחות וסבל.

דלקת עור סבוראית היא מצב שכיח באוכלוסייה וקשורה במקרים רבים בנטייה משפחתית. אחת הסיבות החשובות לתופעה היא יצירה והפרשת יתר של חלב שומני. מניחים שסוג מסוים של פטרייה מתרבה על השומן של העור ומייצרת חומרים המגרים את העור. לרוב הדלקת הסבוראית נוטה להחמיר בחורף ולהשתפר בקיץ. יש המקשרים את ההחרפות במצב העור לתקופות של מתח.

אבחון הסבוריאה:

במקרים רבים יש צורך להבדיל בין דלקת עור סבוראית לפסוריאזיס. בשני המקרים מדובר במצב עורי השכיח במשפחות מסוימות. בשני המצבים שכיחים רבדים אדומים מכוסי קשקש בקרקפת, אך בפסוריאזיס יופיעו לעתים קרובות גם ממצאים בעור המרפקים והברכיים. דלקת עור סבוראית מאופיינת יותר בשטחי עור וורודים בצדי האף ובין הגבות שאינם נפגעים בדרך כלל בפסוריאזיס. במקרים נדירים קיים שילוב בין פסוריאזיס לסבוריאה המכונה על ידי רופאי העור סבוריאזיס.

הטיפול בסבוריאה:

מאחר שדלקת עור סבוראית היא נטייה של העור - לא ניתן להעלימה לנצח. למרות זאת ניתן במקרים רבים לדכא את התופעות ולהפחית במידה ניכרת את אי הנוחות הקשורה בהן. אנו ממליצים בחום לבצע אבחון בקליניקה וקבל טיפול מתאים, שיפחית את הסבל בצורה משמשמעותית. בכ – 80% מהמקרים ניתן להתאים טיפול ותכשירים למריחה, שממיסים את הגלדים השומניים, מרגיעים את הדלקת ופועלים על הפטרייה ומצמצמים את התפשטותה. התוצאה – הפחתה משמעותית של האודם והקשקש. נדגיש שמשחות שניתנות ע"י רופאי העור מכילות סטרואידים, שאומנם, מביאות להקלה מהירה, אך השימוש הממושך במשחות מסוג זה עלול לגרום לנזקים, בניהם: התפתחות עור דק ונימיות עור מורחבות. הרופאים המודעים לנזק הקשור בשימוש מתמשך בסטרואידים נוהגים להמליץ על טיפול במשחות שאינן מכילות סטרואידים. אנו נוהגים בדרכינו המקצועית המאמינה בטיפול מתון והדרגתי המוכיח את עצמו בטווח הרחוק תוך מניעת תופעות הלוואי.

מה היא דלקת סבוראית בתינוקות:

הפרשת השומן מהעור תלויה בכמות ההורמונים הזכריים (אנדרוגיניים) גם בגברים וגם בנשים. ההורמונים האלו הנמצאים בדמה של האם מועברים אל התינוק ונשארים במחזור הדם שלו בחודשים הראשונים לחייהם. מצב זה גורם ברוב התינוקות להפרשה מוגברת של שומן העור ולעתים לדלקת עור סבוראית המתבטאת באודם וקשקש בעור הקרקפת ולעתים בקפלי העור. המצב אינו מסוכן וחולף ברוב המקרים לפני גיל שנה. הסבוריאה מתבטאת לעתים גם באזור החיתולים ואז יש להבדיל בינה לדלקת עור הקשורה במגע של ההפרשות עם עור התינוק. טיפול במשחות מתאימות יכול להעלים את הקשקש הדביק והאודם.